Pieniny

Pieniny położone w południowej Polsce i północnej części Słowacji są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w naszym kraju. Przedzielone w naturalny sposób przez rzekę Dunajec dzielą się na Pieniny Spiskie, Małe i Środkowe.

Małe Pieniny położone są na wschód od Dunajca. Biegnie tędy mnóstwo malowniczych szlaków pieszych i rowerowych. W Małych Pieninach położona jest Szczawnica, która uchodzi za centrum Pienińskiej turystyki. Najwyższy szczyt Małych Pienin to Wysoka ( 1052 m n.p.m. ) która jest również najwyższym szczytem całych Pienin. Znajdują się tutaj też słynne rezerwaty Wąwóz Homole, Rezerwat Biała Woda i Wysokie Skałki

Pieniny Spiskie obejmują obszar na zachód od Dunajca, ciągnący się od Dursztyna, przez przełom czorsztyński – Jezioro Czorsztyńskie nad którym znajdują się dwa wspaniałe zamki, zamek Dunajec i Zamek w Czorsztynie ograniczone rzeką Białką i rzeką Dunajec. Najwyższy szczyt Pienin Spiskich to Żar 883 m n.p.m.

Pieniny Środkowe to najciekawsza część całych Pienin, zarówno pod względem przyrodniczym jak i krajobrazowym. To właśnie tutaj biegnie najsłynniejsza Pienińska atrakcja turystyczna czyli Przełom Dunajca. Leżą one pomiędzy Niedzicą do Przełomu Dunajca i dalej od Sromowiec i Czerwonego Klasztoru aż po Szczawnicę. Znaczna część Pienin Środkowych leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej znanymi szczytami tej części Pienin są Trzy Korony – Okrąglica 982 m n.p.m., Sokolica 747 m n.p.m. i Czertezik 772 m n.p.m. na które prowadzą szlaki turystyczne.

Pieniny są zdecydowanie moim ulubionym miejscem w Polsce. Nie dość że jest tutaj pełno szlaków turystycznych to w niewielkiej okolicy jest kilka ciekawych zabytków. Lokalne biura turystyczne organizują również wycieczki na Słowację czy dalej na Węgry.