Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn w Rudnie położony jest około 25 kilometrów od Krakowa w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przez wiele lat służył mieszkańcom jako miejsce spotkań, imprez czy sesji fotograficznych. Jednak w 2006 roku został zamknięty przez nadzór budowlany, wtedy też Gmina Krzeszowice została zobligowana do zabezpieczenia ruin. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Ratuj Tenczyn udało się pozyskać fundusze z ministerstwa kultury, dzięki czemu zamek Tenczyn od 2016 roku został ponownie udostępniony dla turystów. Od 2016 mineło już kilka lat, i pomimo tego że mam do zamku około 5 kilometrów w linii prostej dopiero teraz udało mi się ponownie otwarty zamek zwiedzić. 🙂

Barbakan i wieża Dorotka w zamku Tenczyzn
Barbakan i wieża Dorotka w zamku Tenczyzn

Zamek Tenczyn w Rudnie zwiedzanie

Zwiedzanie zamku Tenczyn trwa około 40 minut. Co godzinę spod kasy wyrusza grupa z przewodnikiem. Zwiedzanie z przewodnikiem wliczone jest w cenę biletu więc warto skorzystać, szczególnie że pani przewodnik na którą trafiłem opowiadała bardzo ciekawie i miała dobry kontakt z grupą. 😉 Na zamku nie znajdziecie żadnych tablic informacyjnych a i z ulotkami w czasie mojej wizyty było kiepsko więc jeśli chcecie się czegoś o zamku dowiedzieć to polecam skorzystać z przewodnika 😉

Korytarz obronny

Po przejściu przez Barbakan i minięciu kasy możemy podziwiać odrestaurowany korytarz obronny. Jest to swoisty unikat na skalę Polski ponieważ zamek Tenczyn należał do najnowocześniejszych zamków w kraju. Właśnie dzięki wielu modernizacją powstał w XVI wieku korytarz obronny. Dzięki niemu załoga zamku mogła ostrzeliwać przeciwników z broni palnej samemu pozostając za osłoną murów. W czasach świetności korytarz był zadaszony, a gazy powstające podczas strzelania z broni czarno-prochowej odprowadzane były systemami wentylacji umieszczonymi przy strzelnicach.

Wakacje wrzesień i październik 2022
Korytarz obronny o długości ponad 60 metrów
Korytarz obronny o długości ponad 60 metrów
Korytarz obronny i po prawej wieża Grunwaldzka
Korytarz obronny i po prawej wieża Grunwaldzka

Zamek Dolny

Na zamku dolnym podobnie jak w innych zamkach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze takie jak magazyny czy kuchnia. Po zabudowie zamku dolnego nie zostało wiele śladów. Prawdopodobnie dlatego że budynki magazynowa i kuchnie zazwyczaj na zamkach były drewniane a że w kuchniach używano otwartego ognia pożary zdarzały się często. 😉

Wieża Grunwaldzka - zamek Tenczyn w Rudnie
Wieża Grunwaldzka – zamek Tenczyn w Rudnie

Przy zamku dolnym możemy zobaczyć pozostałości dwóch baszt. Jedna z nich jest częściowo odbudowana. Baszty miały kilka poziomów i posiadały otwory strzelnicze. Ten odbudowany bastion nazywana jest Grunwaldzką druga Tęczyńską. Ciekawostką jest że baszty te miały kształt pięciokąta. Dzięki temu posiadały lepsze pole widzenia i ostrzału.

Wieża Grunwaldzka - zamek Tenczyn w Rudnie
Wieża Grunwaldzka – zamek Tenczyn w Rudnie
Wieża Tęczyńska
Wieża Tęczyńska

Wieża Nawojowa

Żeby dostać się do zamku górnego trzeba było przejść przez bramę w wieży Nawojowej. Wieża ta to tak zwany donżon czyli wieża mieszkalno-obronna. Charakterystyczną cechą tej wieży jest to że wejście do niej znajdowało się na wysokości mniej więcej drugiego piętra i prowadziło do niego drabina. W wypadku ataku obrońcy mogli wciągnąć drabinę i poza zasięgiem atakujących czekać na odsiecz.

Wieża Nawojowa
Wieża Nawojowa

Kaplica zamkowa

Jak w każdym porządnym zamku tak i na zamku Tenczyn znajdowała się kaplica. Jako że ród Tęczyńskich był rodem magnackim to mogli pozwolić sobie na doposażenie kaplicy między innymi w liczne naczynia liturgiczne.

Kaplica Zamkowa i wieża z XV wieku
Kaplica Zamkowa i wieża z XV wieku
Kaplica Zamkowa
Kaplica Zamkowa

Zamek Górny

Na górnym zamku znajdowały się komnaty władców zamku, sale audiencyjne czy jadalnia. Zamek Górny nie jest jeszcze do końca zabezpieczony więc wejść możemy tylko na dziedziniec zamku górnego ( stan na 2019 ). Co ciekawe tarasy zamku wraz z najstarszą wieżą zamkową są już zabezpieczone i gotowe do otwarcia jednak nadzór budowlany nie zezwolił na otwarcie tej części dla turystów z powodu złego stanu innej z wież obok której przechodziliby turyści. Ot przepisy. 😛 W każdym razie jest nadzieja na otwarcie na wiosnę 🙂

Dziedziniec zamku Górnego
Dziedziniec zamku Górnego
Dziedziniec zamku Górnego
Dziedziniec zamku Górnego
Dziedziniec zamku Górnego
Dziedziniec zamku Górnego
Wieża Dorotka i komnaty zamku Górnego
Wieża Dorotka i komnaty zamku Górnego

Barbakan

Piszę o nim na końcu chociaż to właśnie przez odrestaurowany barbakan wchodzimy to zamku. 🙂 A piszę o nim na końcu ponieważ przez niego wchodzimy ale żeby wyjść na mury barbakanu trzeba przejść całą dostępną trasę czyli jest również na końcu. 😛 Nie wiem czy moja logika ma dla was sens jednak kiedyś obronny barbakan jest w tym momencie najlepszym punktem widokowym na zamku 🙂

Brama zamkowa
Brama zamkowa
Widok na Barbakan z wieży Nawojowej
Widok na Barbakan z wieży Nawojowej

Zamek Tenczyn w Rudnie dojazd i parking

Do zamku bardzo łatwo można dojechać autostradą A4, bo przy samym zamku mamy zjazd 😛 Pod zamek prowadzi droga asfaltowa przez miejscowość Rudno w Gminie Krzeszowice. Przy zamku u góry znajduje się duży parking płatny 5 zł bez limitu czasu. Na dole pod zamkiem jest również bezpłatny parking, jednak z niego trzeba podejść przez około 300 metrów na wzgórze zamkowe. 😉

Parking bezpłatny

Godziny otwarcia i bilety na Zamek Tenczyn

Biorąc pod uwagę że mamy przewodnika w cenie i wspaniałe widoki z zamku ceny biletów uważam za znośne 🙂
Bilet normalny – 10 złotych
Bilet ulgowy – 6 złotych (uczniowie, studenci, emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne)
Bilet rodzinny – 25 złotych

Widok z wieży Nawojowej na basztę Grunwaldzką
Widok z wieży Nawojowej na basztę Grunwaldzką

Historia zamku Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn powstał pod koniec XIV wieku. Pierwszym panem na zamku był Andrzej Tęczyński herbu Topór, syn Nawoja z Morawicy. Najprawdopodobniej to właśnie Nawój rozpoczął budowę zamku, jednak dopiero jego syn mógł w nim zamieszkać.

Zamek pozostawał w rękach Tęczyńskich do roku 1638 kiedy to po śmierci Jana Tęczyńskiego zamek przeszedł w ręce rodu Opalińskich. Córka Jana wyszła za Opalińskiego herbu Łodzia.

Amonity w wapiennych skałach z których zbudowany jest zamek Tenczyn
Amonity w wapiennych skałach z których zbudowany jest zamek Tenczyn

W czasie „potopu” w roku 1656 Szwedzi przekonani o skarbach ukrytych w zamku Tenczyn oblegali zamek i zdobyli go dopiero podstępem. Szwedzi przyjęli kapitulacje załogi zamku po czym po otwarciu bram zamordowali całą załogę. Skarbów koronnych oczywiście na zamku nie było więc Szwedzi po roku okupacji zamek opuścili wcześniaczej go podpalając.

Jak większość zamków w Polsce tak i Tenczyn po potopie Szwedzkim nie odzyskał już więcej pełni świetności. W XVII wieku częściowo odbudowali go Lubomirscy.

Zamek Górny
Zamek Górny

Zamek Tenczyn legendy

  • Nazwa jednej z wież zamkowych „Dorotka” pochodzi według legendy od imienia żony jednego z Tęczyńskich. Zamknął on niewierną małżonkę w wieży gdzie przebywała aż do śmierci. Podobno do teraz słychać czasem jęki uwięzionej.
  • Podobno w zamkowych lochach znajdują się skarby strzeżone przez diabły pod postacią czarnych psów. Można je wykraść tylko w Bożę Narodzenie i Wielkanoc, jednak nawet wtedy czarny rycerz broni skarbów a kto go spotka już nigdy nie opuści zamku.
  • Według legendy to właśnie tutaj odbywało się wesele Jadwigi z Władysławem Jagiełło.
  • Nazwa zamku pochodzi podobno od imienia córki Tynka Starży. Według legendy założył on Tyniec a swojej córce Tęczy wzniósł siedzibę na wzgórzu na którym obecnie znajduje się zamek Tenczyn.
  • Zamek znajduje się na wzgórzu pochodzenia wulkanicznego, dzięki wielu wiekom przepływu wód mineralnych w skałach pod zamkiem uformowały się wspaniałe Agaty, kamienie półszlachetne.
Dziedziniec zamku górnego
Dziedziniec zamku górnego

Podsumowanie

Cóż wam mogę powiedzieć. Zamek Tenczyn jest naprawdę wartym odwiedzenia punktem na Szlaku Orlich Gniazd. A fakt że teraz jest częściowo odremontowany i można zwiedzać go z przewodnikiem tylko dodaje mu uroku, bo oprócz wspaniałych widoków na Puszczę Dulowską, Gminę Krzeszowice i okoliczne miejscowości można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z historii. 😉 Osobiście polecam. A w moim subiektywnym rankingu zamków Zamek Tenczyn ląduje na miejscu 10 tuż za Bobolicami.

Przypominam również że jeśli podoba wam się to co robię możecie wesprzeć rozwój bloga zostając Patronem 🙂

Widok na Tatry z zamku Tenczyn
Widok na Tatry z zamku Tenczyn