Zamek Spiski

Zamek Spiski – Spišský Hrad – zwiedzanie, galeria, dojazd.

Nie wiem czy znacie Zamek Spiski (Spišský Hrad), jeśli nie znacie zdecydowanie musicie poznać. 🙂 Pomimo tego że w większości zrujnowany to jednak robi ogromne wrażenie. Do zwiedzania tego zamku przymierzałem się kilkukrotnie, za każdym razem podczas pobytu w Szczawnicy. Dlaczego tak? ponieważ lokalne biuro turystyczne organizują wycieczki na Słowację właśnie między innymi na Zamek Spiski. I pomimo kilku prób dopiero w tym roku się udało ;P ( brak grup, czasu itd. ). Oprócz samego zamku w programie wycieczki znajdują się: Spiska Kapituła, miejscowość Kieżmark i gejzer w rezerwacie Siwa Broda. Tak więc zapraszam was na relacje z mojej wizyty na zamku 😉

Zamek Górny widziany z dziedzińca
Zamek Górny widziany z dziedzińca
Wieżyczka na murach dziedzińca dolnego
Wieżyczka na murach dziedzińca dolnego

Zamek Spiski – położenie

Zamek Spiski znajduje się około godzinę jazdy od granicy z Polską. W centrum Kotliny Spiskiej niedaleko od Słowackiego Raju i Lewoczy. Zamek położony jest na malowniczej trawertynowym wzgórzu o wysokości 632 metrów n.p.m. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Kotlinę Spiską. Możemy zobaczyć sąsiednie Spiskie Podgrodzie, jak również wiele okolicznych miejscowości, pól uprawnych i lasów. Sielankowy widok rozciągający się z zamku Spiskiego dopełniają rozsiane w okolicy kapliczki i posadzone równo przy drogach drzewa. Wokół samego zamku znajduje się kilka wzniesień przez które wiedzie żółty szlak turystyczny.

Zamek Spiski
Zamek Spiski

Zwiedzanie Zamku Spiskiego

Zwiedzanie zaczynamy podejściem pod bramę zamku. Od parkingu dla busów mamy około 10 minut spaceru pod górkę. Możemy w tym czasie zobaczyć okoliczne pola uprawne które w połączeniu z przydrożnymi drzewami stanowią bardzo malowniczy widok 😉 Kawałek za bramą po lewej stronie znajdują się kasy. Po odstaniu kilku minut w kasie możemy zacząć zwiedzać 😉 W zwiedzaniu pomoże nam przewodnik audio który można wypożyczyć w kasie. Kaucja to 10 euro.

Widok z podejścia pod zamek Spiski
Widok z podejścia pod zamek Spiski
Zamek Spiski
Zamek Spiski

Górny Zamek

Zwiedzanie zacząłem od zamku górnego, po podejściu wapiennym podestem i kilkoma schodami możemy podziwiać najstarszą część zamku. Jako że zamek jest w ciągłym remoncie musimy przedrzeć się przez rusztowania i inne budowlane elementy niekoniecznie ozdobne 😛 Jednak widać że remont wyjdzie zamkowi na dobre.

Tarasy Zamku Spiskiego
Tarasy Zamku Spiskiego

Po przejściu przez remontowaną cześć, wychodzimy na tarasie koło wieży. Rozpościera się stąd wspaniały widok na okolice i dolny dziedziniec otoczony murami. Właśnie tutaj znajduje się też najstarsza cześć zamku czyli romański pałac. Obok znajduje się kaplica św. Elżbiety Węgierskiej. Kaplica zbudowana jest w stylu gotyckim i odrestaurowana dzięki czemu możemy zobaczyć ją również od środka.

Zamek Górny
Zamek Górny

Wieża „Nebojsa”

Wieża „Nie bój się” pochodzi z XIII wieku i jak można dowiedzieć się z audio-przewodnika pełniła funkcję obronną. To w niej chronili się obrońcy jeśli inne środki zawiodły. Teraz służy jako wieża widokowo, jednak kolejka na wieże sprawiła że odpuściłem wdrapywanie się 😛

Wieża "Nebojse" na Zamku Spiskim
Wieża „Nebojse” na Zamku Spiskim

Ekspozycja muzealna na zamku

Jak na prawdziwy zamek i atrakcję turystyczną przystało tak i na Zamku Spiskim możemy podziwiać kolekcje militariów, salę tortur, kaplicę czy rekonstrukcję komnat. W głównym korytarzu muzeum zamkowego zobaczyć możemy herby i listę władców na zamku. Jest tu też kilka eksponatów dla miłośników artylerii. W sezonie możemy posłuchać też muzyki na żywo.

Sypialnia
Sypialnia

Z korytarza mamy możliwość wejść do kaplicy św. Elżbiety Węgierskiej. Z drugiej strony korytarza mamy „salę tortur”. Jak już wam kiedyś pisałem tego typu narzędzia nie pasjonują mnie jakoś specjalnie ale poniżej macie kilka zdjęć żebyście zobaczyli co możecie zobaczyć na zamku Spiskim.

Kaplica św. Elżbiety Węgierskiej
Kaplica św. Elżbiety Węgierskiej

Dolny dziedziniec

Największa cześć zamku Spiskiego czyli dolny dziedziniec. Idealnie miejsce żeby o dziwo w spokoju odpocząć. Jest tu tyle przestrzeni że nawet dla ludzi nie lubiących tłumów takich jak ja jest tu dość miejsca. 😛 Można wejść na mury i przejść dookoła dziedzińca. Widoki są wspaniałe, żałuje tylko że pogoda nie była dość dobra żeby dostrzec tatry. 🙁

Zamek Spiski dziedziniec dolny
Zamek Spiski dziedziniec dolny
Makieta Zamku Spiskiego
Makieta Zamku Spiskiego

Historia Zamku Spiskiego

Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą aż z epoki kamienia. Co się dziwić, położenie osady na wzgórzu pomagało w obronie przed napastnikami. Na przełomie naszej ery powstało tu umocnione grodzisko kultury Puchowskiej. Prace archeologiczne pokazały że już wtedy grodzisko było centrum obecnego Spiszu. Początki zamku jaki znamy w obecnym kształcie datowane są na XIII wiek kiedy to powstała wieże „Nebojsa” i romański pałac.

Lista władców zamku spiskiego
Lista władców zamku spiskiego
Zamek Górny
Zamek Górny

Obecny kształt zamku pojawił się około XV wieku. Wtedy to Jan Jiskra który zdobył zamek nakazał umocnienie zamku i wybudowanie murów wokół obecnego dolnego dziedzińca. W 1464 zamek przeszedł w ręce rodu szlachciców Zapolyów. Pomimo faktu ze posiadali oni mnóstwo bo 70 zamków to właśnie zamek Spiski uznali za swoją siedzibę i osiedlili się tu. To oni właśnie rozbudowali i ponownie unowocześnili zamek. Na tym zamku urodził się ostatni król Węgier przed Habsburgami. Bo należy pamiętać że tereny te były we wówczas władaniu Węgrów.

Zbroja 😉

Od 1528 do 1531 zamek był własnością Habsburgów, jednak szybko pozbyli się oni zamku który podarowali Aleksemu Turzonowi. Turzonowie przebudowali zamek i nadali wielu jego budynkom renesansowy charakter. Gdy w roku 1636 wymarli w linii męskiej, zamek przejęli Csakyowie którzy byli jego właścicielami aż do 1945 roku.

Widok z dziedzińca dolnego w tle Spiska Kapituła
Widok z dziedzińca dolnego w tle Spiska Kapituła

Noclegi niedaleko zamku

W Spiskim Podgrodziu możemy znaleźć kilka ofert noclegów. A poniżej widget z bookingu który powinien wyświetlać promocje w okolicy 😉

Booking.com

Podsumowanie

Co tu dużo mówić 🙂 Wiecie że lubię zamki i każdy mi się podoba. Zamek Spiski swoimi rozmiarami i malowniczym usytuowaniem zrobił na mnie ogromne wrażenie. Szczególnie że okolica tez jest przepiękna. Polecam wizytę na Zamku Spiskim każdemu kto jest w okolicy i szuka zajęcia na kilka godzin. 🙂 Polecam również inne wpisy ze Słowacji 😉

Zamek Spiski
Zamek Spiski

Zamek Spiski zdjęcia

Zamek Spiski dziedzicniec dolny
Zamek Spiski dziedziniec dolny