Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie, sąsiad zamku w Niedzicy, dla nie wtajemniczonych to te malownicze ruiny na górce po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego. 🙂 Ale nie dajmy się zwieść pozorom. Zamek w Czorsztynie ma bardzo bogatą i ciekawą historię. I pomimo tego do tej pory nie pojawił się wcześniej na blogu, co mam nadzieje tym wpisem odpokutować. 😛 Zapraszam was więc na krótką relacje z moich wizyt na zamku 😉

Zamek w Czorsztynie
Zamek w Czorsztynie

Zwiedzanie zamku w Czorsztynie

Chociaż zamek w Czorsztynie jest mniej popularny od sąsiada z Niedzicy to w dalszym ciągu jest to jeden z najpopularniejszych zamków w Małopolsce. Co za tym idzie może być ciasno, szczególnie na okolicznych parkingach.

Zamek w Czorsztynie - renesansowa baszta Baranowskiego
Zamek w Czorsztynie – renesansowa baszta Baranowskiego

Godziny otwarcia zamku w Czorsztynie:

Zamek można zwiedzać cały rok z pewnymi wyjątkami. Jak można się domyślić mamy też podział na sezon niski i wysoki. 🙂 Na szczęście sezon wysoki zaczyna się już o początku maja i trwa do końca września. Zresztą cały rok zamek jest czynny w weekendy. 🙂

Wakacje wrzesień i październik 2022
  • od 1 października do 30 kwietnia w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałków,
  • od 1 maja do 30 września w godz. 9.00 do 18.00 codziennie
  • 1 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz w Wielkanoc zamek nieczynny.
Zamek w Czorsztynie - dziedziniec
Zamek w Czorsztynie – dziedziniec

Zamek w Czorsztynie – parking

Około 5 minut drogi od zamku znajduje się parking, który o ile zwiedzimy zamek w dwie godziny. Warunkiem tego że nie zapłacimy za parking jest pokazanie przy wyjeździe biletu wstępu na zamek i kwitka parkingowego. Jeśli nie wyrobimy się w 2 godziny to ceny są następujące:

  • Samochód osobowy / Motocykl: 5 zł / godzine
  • Bus – 8 zł / godzine
  • Autobus 10 zł / godzine

Opłaty za parking pobierane są od 1 maja do końca września.

Zamek w Czorsztynie - komnaty
Zamek w Czorsztynie – komnaty

Rejs do zamku w Czorsztynie

Będąc w Niedzicy żeby dostać się do Czorsztyna możemy skorzystać z przeprawy wodnej. Pomiędzy zamkami od maja do października kursują statki „Dunajec” i „Halny”. Dzięki nim możemy w ciągu jednego dnia w prosty sposób odwiedzić oba zamki. Dodatkowo widok na zamki z jeziora Czorsztyńskiego jest bardzo malowniczy. 😉 Bilety na rejs możemy kupić w kasie biletowej na przystani i kosztuje 12 zł w obie strony dla dorosłego i 10 zł dla dziecka. Jeśli chcemy płynąć tylko w jedną stronę to płacimy połowę tej ceny. 🙂

Zamek w Czorsztynie - dziedziniec
Zamek w Czorsztynie – dziedziniec

Zamek w Czorsztynie bilety i cennik

Bilety można kupić w punkcie przy parkingu. Ceny to odpowiednio 6 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy. Bilet sprawdzany jest przy wejściu do zamku. Jest również potrzebny żeby skorzystać z darmowego parkowania. 😉

Ruiny w Czorsztynie

Komnaty zamkowe i ekspozycje

Pomimo tego że zamek w Czorsztynie to tak naprawdę ruiny. Zobaczyć możemy tutaj kilka ekspozycji archeologicznych jak również sporo tablic ze zdjęciami i ciekawostkami na temat zamku. Ruiny są zabezpieczone i zwiedza się bardzo przyjemnie. A tablice informacyjne rozmieszczone w komnatach dostarczają dużo ciekawych informacji. Dzięki czemu pomimo braku typowych zamkowych ekspozycji jakie możemy zobaczyć w większości Polskich zamków, zwiedzanie nie jest nudne. 🙂

Lapidarium w Czorsztynie

Widoki z zamku Czorsztyn

Zamek w Czorsztynie jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Pieninach. Co tu dużo mówić, to trzeba zobaczyć 😛 Mamy stąd wspaniały widok na Pieniny Spiskie, Zamek w Niedzicy, Jezioro Czorsztyńskie, zaporę czy nawet Tatry.

Zamek w Niedzicy z okna w Czorsztynie ;)
Zamek w Niedzicy z okna w Czorsztynie 😉
Widoki na jezioro Czorsztyńskie

Czy można zwiedzać Zamek w Czorsztynie z psem?

Niestety, dla wszystkich miłośników wycieczek z psami mam smutną wiadomość. 🙁 Nie wolno wprowadzać psów na teren zamku. Więc wycieczka na zamek w Czorsztynie z psem wymaga co najmniej dwóch osób. Na zmianę wtedy jedna osoba czeka z psem, druga zwiedza zamek, testowane 😉

Czorsztyn z lotu ptaka
Czorsztyn z lotu ptaka

Zamek w Czorsztynie historia

Zamek w Czorsztynie stanowił Polską odpowiedź na Węgierski zamek w Niedzicy. Należy pamiętać że jezioro Czorsztyńskie które widzimy obecnie to wytwór z drugiej połowy XX wieku. Tak więc w czasach świetności obydwu zamków, nie było jeziora a dolina. Doliną płynął Dunajec, a wzdłuż rzeki prowadził szlak handlowy.

Nie jest na sto procent pewne kto ufundował pierwszy drewniany gród w tym miejscu. Ale prym wiedzie wersja jakoby zamek ufundowała księżna Kinga. Zarządzała ona okolicznymi ziemiami z nadania swojego męża Bolesława Wstydliwego. Drugim potencjalnym fundatorem zamku jest klasztor klarysek który otrzymał te ziemie po śmierci św. Kingi. Jedno co wiemy na pewno to to że warownia powstała w celu ochrony granicy Polsko-Wegierskiej. Zamek za panowania Króla Kazimierza Wielkiego został rozbudowany i umocniony. Dwieście lat później do kolejnej rozbudowy zamku przyczynił się Piotr Kmita, starosta krakowski i pan na Wiśniczu.

Jak przystało na zamek graniczny, w jego historii znajdziemy zarówno wydarzenia dyplomatyczne jak również krwawe bitwy. Władysław Jagiełło rozbił tu oddziały husytów rabujących Spisz. Zamek został zdobyty przez Aleksandra Kostkę Napierskiego, przywódcę powstania chłopskiego. W XVIII wieku zamek został zniszczony podczas walk o władzę pomiędzy Stanisławem Leszczyńskim a Augustem III Sasem, a po pożarze w 1790 roku ruiny zostały opuszczone. Zamek w Czorsztynie został przejęty przez Austrię.

Ruiny zamku w Czorsztynie
Ruiny zamku w Czorsztynie

Władze austriackie wystawiły zamek na akucję. Dzięki czemu przeszedł on w ręce rodziny Drohojowskich. Prowadzili oni prace archelogincze i umacniali rozpadające się ruiny. Utworzyli też w swoim pobliskim dworze muzeum w którym wystawiano pamiątki znalezione w Czorsztynie. Dzierżyli oni te ziemię aż do 1945 roku, kiedy po wojnie tereny zostały znacjonalizowane.

Zdjęcie doliny dunajca

Legendy zamku w Czorsztynie

Jak prawie każdy zamek tak i zamek w Czorsztynie ma swoje legendy 🙂

Zawisza Czarny w Czorsztynie

Jak na legendę przystało nie ma żadnych dowodów na to że to prawa. Chodzą jednak słuchy ze sławny rycerz Zawisza Czarny pełnił funkcję starosty Czorsztyńskiego.

Ruiny zamku w Czorsztynie
Ruiny zamku w Czorsztynie

Legenda o rozbójnikach z Czorsztyna

Niedaleko Czorsztyna mieszkała rodzina szlachecka, w rodzinie tej było dwóch braci bliżniaków. Janusz porywczy i zawzięty i Staszek rozważny i uprzejmy. Podczas turnieju Janusz pokonał rycerza z niemiec, który rozżalony porażką zaczął oczerniać Janusza. Ten jako człowiek porywczy wyzwał i zabił niemca w pojedynku. Pech chciał że stało się to w obecności króla, co było równoznaczne z karą śmierci. Janusz uciekł więc i słuch po nim zaginał.

Kilka lat później rozbójnicy z Czorsztyna stali się bardzo dokuczliwi, postanowiono się z nimi rozprawić. W wyprawie wziął również udział Staszek. Gdy podeszli pod zamek jeden z rozbójników zaoferował że pokaże im tajne wejście do zamku.

Zbójnicy na zamku ucztowali i nie bali się ataku, do momentu aż straż doniosła o ledwo żywym człowieku który przedarł się do zamku i chce rozmawiać z hersztem. Herszt zdziwiony poszedł spotkać się z człowiekiem i rozpoznał w nim Staszka – swojego brata. Janusz zrozpaczony śmiercią brata, wziął jego zwłoki i razem z nimi skoczył z wieży w toń Dunajca.

Ruiny zamku w Czorsztynie
Ruiny zamku w Czorsztynie

Podsumowanie

Pomimo tego że z daleka zamek w Czorsztynie wygląda jak zwykłe ruiny, to jednak polecam odwiedzenie go każdemu kto będzie w okolicy. 🙂 Jeśli nie dla bogatej historii okolicy to przynajmniej dla wspaniałych widoków rozciągających się z zamku. Właśnie za swoje malownicze położenie i wspaniałe widoki zamek w Czorsztynie otrzymuje piąte miejsce w moim subiektywnym rankingu zamków 🙂

Ruiny zamku w Czorsztynie
Ruiny zamku w Czorsztynie
Czorsztyn z lotu ptaka
Czorsztyn z lotu ptaka