Malta – atrakcje, ciekawe miejsca, zabytki

Malta to kraj o którym słyszał praktycznie każdy, jednak odpowiedzi na pytania gdzie leży Malta czy np. co tam ciekawego można zobaczyć nie przychodzą już tak łatwo. Jednak z roku na rok popularność Malty rośnie ( może z wyjątkiem lat covidowych ), na mojej liście miejsc do zobaczenia Malta znajduje się już od dłuższego czasu i mam nadzieje ze w końcu uda się dokładnie zwiedzić ten jakże ciekawy kraj. 

Malta – położenie i podstawowe informacje

Malta znajduje się na morzu śródziemnym około 80 km na południe od Sycylii, kraj rozciąga się na kilku wyspach, a największa z nich to właśnie Malta. Większość ludności Malty mieszka w stolicy miejscowości Valletta. W skład archipelagu maltańskiego wchodzą również wyspy Goco i Comino, a także duża liczba malutkich wysepek. Malta od 2004 roku jest w Unii Europejskiej, jest również członkiem strefy Shengen, dlatego wybierając się na Malte wystarczy mieć dowód osobisty. Obowiązującą walutą jest Euro. Wyspa była kolonią brytyjską więc obowiązuje tu ruch lewostronny, również gniazdka elektryczne są w stylu brytyjskim więc koniecznie trzeba zaopatrzyć się w przejściówkę

Jak dostać się na Maltę?

Najprościej? Samolotem, na maltę lata zarówno WizzAir i Ryanair, loty odbywają się między innymi z Krakowa, Katowic, Warszawy i Wrocławia. Lot trwa około 2,5 godziny. 

Ceny lotów w obie strony zaczynają sie od okolo 600 zł. Ci z Was którzy nie lubią polować na okazje a także wolą poznawać kraj pod opieką pilota czy przewodnika mogą skorzystać z oferty biur turystycznych

Historia Malty

Historia osadnictwa na Malcie sięga nawet 7000 lat przed naszą erą, jednak dobrze udokumentowana historia malty zaczyna się wraz z kolonizacją Fenicką około 800 lat przed naszą erą. 

Malta wielokrotnie zmieniała właścicieli, po fenicjanach na wyspie osiedlili się Kartagińczycy, tych z kolei zastąpili Rzymianie. w latach 454 – 533 wyspa była opanowana przez barbarzyńców których w 533 roku wyparło Bizancjum.

W 870 roku Malta została podbita przez Muzułmanów z afryki północnej i pozostała w strefie wpływów arabskich aż do ekspansji Normanów w roku 1091. Od tego roku aż do 1530 roku Malta wchodziła w skład Hrabstwa a następnie Królestwa Sycylii

23 Marca 1530 roku Karol V Habsburg, król Hiszpanii przekazał wyspę Maltę zakonowi joannitów, z którego później powstał zakon Kawalerów Maltańskich. Zakon władał wyspą aż do 1798 roku kiedy to wielki mistrz Ferdynand von Hompesch poddał wyspę Napoleonowi Bonapartemu.

W latach 1800 – 1964 Malta była pod kontrolą Wielkiej Brytanii. W czasie II Wojny Światowej Malta była brytyjską bazą morską i lotniczą. 

Malta uzyskała niepodległość w 1964 roku.

Zabytki Malty

Miłośnicy zabytków będa na Malcie w siódmym niebie, dzieki swojej strategicznej pozycji na morzu śródziemnym znajdziemy tu zarówno budynki stosunkowo nowe ( XIX – XX w ) jak i takie powstałe nawet 1500 lat przed naszą erą. 

Do listy najważniejszych zabytków można zaliczyć:

 1. Konkatedra sw Jana – możemy tu zobaczyć obraz Caravaggio pt Ścięcie św. Jana
 2. Pałac Wielkich Mistrzów z bogatą kolekcją broni i zbroii zakonnych dostojników
 3. Gwieździsty Fort Saint Elmo – w forcie znajduje się obecnie muzeum wojskowe
 4. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Valletcie w którym możemy podziwiać artefakty znalezione na Malcie i Gozo
 5. Muzeum Morskie Malty, znajduje się ono w miejscowości Birgu
 6. Pałac Inkwizytora 
 7. Fort Saint Angelo, który przed wzniesieniem Valletty był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego
 8. Barokowe bramy miejskie w miejscowości Cosspicua – Brama św Heleny i Norte Dame
 9. Hypogeum Ħal Saflieni – podziemny neolityczny kompleks cmentarny datowany nawet na 4000 lat przed naszą erą
 10. Mdina – historyczna stolica Malty

Atrakcje na Malcie

Jako że nie samą historią człowiek żyje, to warto zwrócić uwagę ze Malta nie jest tylko rajem dla historyków i archeologów. Dzięki zróżnicowanym ukształtowaniu terenu znajdziemy tu wiele widowiskowych szlaków pieszych i rowerowych. Do miejsc szczególnie wartych odwiedzenia zaliczyć można:

 1. Klify Dingli
 2. Wioska Popeya – zbudowana na potrzeby filmu o przygodach lubiącego szpinag marynarza
 3. Błękitna grota ( blue Grotto ) nieopodal wsi Qrendi
 4. Solniska Marsalforn na wyspie Gozo

Noclegi na Malcie

Na Malcie miejsc noclegowych nie brakuje. I zależnie od tego czy interesuje nas stolica Valletta czy też inne miejscowości nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem noclegu. Co najważniejsze wyspa nie jest duża, więc wybór hotelu na obrzeżach nie ograniczy nam możliwości podziwiania i zwiedzania wyspy. 

Najpopularniejsze miejscowości noclegowe to: Valletta, St Julians, Mdina, Rabat czy Paul’s Bay.