Rezerwat Siwa Broda - Kaplica św. Krzyża

Rezerwat przyrody Siwa Broda ( Sivá Brada )

Siwa Broda to niewysokie trawertynowe wzgórze położone przy drodze Via Regia pomiędzy Lewoczą a Spiskim Hradem. Znajduje się w rezerwacje przyrody o tej samej nazwie. W okolicy wzgórza występuje kilka naturalnych źródeł wód siarkowych. Dzięki obecności tych wód mineralnych wzgórze jest często odwiedzane przez okolicznych mieszkańców i turystów.

Rezerwat Siwa Broda
Rezerwat Siwa Broda

Siwa Broda ( 506 n.p.m. )

Właściwe wzgórze Siwa Broda znajduje się w we wschodniej cześci rezerwatu. Jest wybitne na około dwadzieścia metrów i ma około 500 metrów obwodu. Jest to stosunkowo nowe wzgórze, ma tylko około 10 tysięcy lat i powstało z osadzania się wody bogatej w minerały. Przy podstawie wzgórza znajduje się parking z którego można podejść na szczyt.

Kaplica Świętego Krzyża na wzgórzu Siwa Broda
Kaplica Świętego Krzyża na wzgórzu Siwa Broda

Kaplica pod wezwaniem Krzyża Świętego.

Na szczycie Siwej Brody znajduje się kaplica pod wezwaniem Krzyża Świętego. Budynek pochodzi z 1675 roku. Przed kapliczką znajduje się sporych rozmiarów Krzyż. Niestety podczas mojej wizyty nie dało się zajrzeć do wnętrza. Jednak brak możliwości zwiedzenia kapliczki rekompensują wspaniałe widoki rozciągające się z okolicy szczytu Siwej Brody.

Wakacje wrzesień i październik 2022
Kaplica Świętego Krzyża na wzgórzu Siwa Broda
Kaplica Świętego Krzyża

Źródła wody mineralnej.

Niedaleko kapliczki znajdują się dwa źródła wody mineralnej. Kolejne obudowane źródełko znajduje się na dole przy parkingu. Słowacy od lat znali właściwości lecznicze tutejszych wód i nawet dzisiaj ze źródełek korzystają okoliczni mieszkańcy którzy używają tej wody do picia.

Największy gejzer na Słowacji

Może się to wydawać zabawne, jednak właśnie na Siwej Brodzie znajduje się największy słowacki gejzer. W chwili obecnej mierzy on około 30 centymetrów. Niedaleko szczytu znajduje się sztucznie wykonany odwiert. Z odwiertu tego bogata w dwutlenek węgla woda wytryskuje już od blisko 70 lat. Na początku woda wybijała na około 15 metrów, z czasem siła wytrysków zmalała i teraz jest to właśnie około 30 centymetrów. W latach 90 XX wieku, sztuczne obudowy odwiertu zdemontowano, dzięki temu wygląda on na naturalny gejzer.

Turystyka w rezerwacie Siwa Broda

Przez park przebiega żółty szlak turystyczny. Wiedzie on od od drogi nr. 18 przez Siwą Brodę, Spiską Kapitułę, Zamek Spiski do miejscowości Żehra. Jak więc widać, szlak ten wiedzie przez wiele ciekawych atrakcji turystycznych Słowacji. Dodatkowo oprócz znaczonych szlaków, można znaleźć tutaj liczne ścieżki i ścieżki dydaktyczne.