Widok na port w Hvarze z murów twierdzy Španjola

Wyspa Hvar raj dla miłośników słońca i zabytków – Chorwacja

Wyspa Hvar to jedno z najpiękniejszych miejsc w jakich byłem. I nie jest to tylko moja opinia 😉 Hvar został uznany za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. A takie wyróżnienie już o czymś świadczy 😉 Od powrotu z Chorwacji, gdzieś z tyłu głowy przewija się myśl żeby rzucić wszystko i przenieść się na Hvar. Ciężko mi powiedzieć dlaczego. Chociaż fakt że wyspa Hvar oferuje wszystko to co w życiu kocham. Mamy tu wiele zabytków sięgających czasów greckiego osadnictwa, mamy twierdzę ze wspaniałym widokiem na morze i okoliczne wyspy. Znajdziemy tutaj także wiele szlaków do pieszych wędrówek. W centrum wyspy znajdują się pola lawendy i winnice. A dzięki temu że to wyspa praktycznie w każdym miejscu czuje się to rześkie morskie powietrze które uwielbiam.

Wyspa Hvar widok na port, miasto Hvar i twierdzę
Twierdza Španjola górująca nad miastem Hvar

Jak dojechać na Wyspę Hvar?

Z tego co mi wiadomo na Hvar najłatwiej dostać się ze Splitu. I to niezależnie od tego czy podróżujecie samochodem, pociągiem czy autokarem. Właśnie ze Splitu kursuje najwięcej promów na wyspę Hvar. Mamy prom samochodowy który kursuje codziennie na trasie Split – Stari Grad (miejscowość na wyspie Hvar). Jeśli nie mamy samochodu możemy wybrać katamaran na trasie Split – Jelsa lub Split – miasto Hvar. Ja wybrałem opcje Split – Hvar, ponieważ zależało mi w głównej mierze na zwiedzeniu tego miasta i twierdzy 😉 Zatrzymują się tutaj też statki z Rijeki i Dubrownika.

Katedra św Szczepana w Hvarze
Plac i Katedra pod wezwaniem św. Szczepana – czyli jedna z wizytówek Hvaru 🙂

Zwiedzanie Miasta Hvar

Zwiedzanie Hvaru rozpoczynamy na placu św. Szczepana, czyli rynku, tuż przy porcie. Przy placu znajduje się Katedra również pod wezwaniem św. Szczepana, patrona miasta i wyspy Hvar. Niestety katedra jest otwarta tylko przez nabożeństwami więc nie dane mi było jej zwiedzić 🙁

Wakacje wrzesień i październik 2022

Z prawej strony placu ( patrz zdjęcie powyżej ) znajduje się budynek Arsenału. Budynek służył początkowo jako magazyn zaopatrzenia dla statków. W roku 1612 na mocy traktatu pokojowego jaki zawarli powstańcy z wyspy Hvar z arystokracją powstał tutaj pierwszy w europie teatr publiczny. Na cześć tego wydarzenia umieszczono napis ANNO PACIS SECUNDO MDCXII – „drugi rok pokoju 1612”.

Widok na miasto Hvar z murów twierdzy Spanjola
Widok na miasto z murów twierdzy Španjola

Kolejnym celem zwiedzania jest Twierdza Španjola. Żeby do niej dojść należy od Katedry św. Szczepana skręcić w lewo. Tam malowniczymi uliczkami pniemy się w górę aż dojdziemy do murów twierdzy i znajdujących się za nimi ogrodów. Następnie krętą ścieżką wchodzimi do fortecy, gdzie oprócz zwiedzania możemy przyciąść w kawiarni i podziwiać widok na Hvar.

I w górę do Twierdzy ;)
I w górę do Twierdzy 😉
Wyspa Hvar uliczki
Wyspa Hvar, wąskie lecz malownicze uliczki 😉
Twierdza Španjola na Wyspie Hvar
Twierdza Španjola

Twierdza Španjola (Fortica)

Górująca nad Hvarem Twierdza Španjola to chyba najlepszy punkt widokowy na miasto i okoliczne tereny. Twierdza została wybudowana w XIII lub XIV wieku zależnie w którym źródle sprawdzimy 🙂 W latach późniejszych była kilkukrotnie rozbudowywana przez Austriaków i Hiszpanów. Celem twierdzy była obrona mieszkańców przed najazdami, głównie tureckimi. W twierdzy znajduje się obecnie kawiarnia, możemy w niej również zobaczyć kolekcje amfor jak i innych przedmiotów począwszy od starożytnych.

Widok ze stanowiska armaty na murach twierdzy
Widok ze stanowiska armaty na murach twierdzy
Lew wenecki na murach twierdzy
Lew wenecki na murach twierdzy
Twierdza Spanjola i Twierdza Napoleon
Twierdza Spanjola i Twierdza Napoleon ( wstęp dla turystów jest zamknięty, znajduje się tam centrum meteorologiczne )
Panorama z murów twierdzy
Panorama z murów twierdzy

Wyspa Hvar i spacer wśród starej zabudowy

Wyspa Hvar urzeknie wszystkich miłośników spacerów klimatycznymi uliczkami i starożytną zabudową. Spacerując ulicami miasta ma się wrażenie podróży w czasie. W dzień nie ma tu typowego dla dużych miast zgiełku, ludzie żyją spokojnie korzystając z uroków śródziemnomorskiej wyspy. Wyspę Hvar, można zobaczyć też w ramach wycieczki z ITAKĄ.

Wyspa Hvar
Zabudowa w okolicy twierdzy
Widok z parku obok twierdzy
Widok z parku obok twierdzy
Wyspa Hvar uliczki i kawiarnie
Podczas spaceru możemy odpocząć w jednej z setek karczm i kawiarni
Uliczki na Wyspie Hvar
Spacer po Hvarze to też niezły trening, jest tutaj mnóstwo schodów 😉

Kościół św. Marka w Hvarze

Już w porcie łatwo zauważyć wieże kościoła św. Marka. Niestety jest zniszczony podczas jednego z najazdów tureckich na wyspę. Obecnie należy on do klasztoru Dominikanów a w budynku znajduje się muzeum archeologiczne.

Wieża kościoła św. Marka
Wieża kościoła św. Marka
Wieża kościoła św. Marka

Niestety, nie miałem okazji zwiedzić pozostałeś części wyspy. Mam jednak nadzieje że uda mi się to nadrobić i wtedy będę mógł wam pokazać więcej ciekawych zdjęć z wyspy Hvar 🙂

Z tego co udało mi się podpatrzeć na innych blogach to naprawdę warto zapuścić się w głąb wyspy. Zobaczyć pola lawendy w okolicach Brusje czy zabudowę w mniejszych miejscowościach. Sądząc po zdjęciach jest co oglądać. Więc gdybyście planowali wizytę na Hvarze to poniżej kilka promocji z booking.com 🙂 a jeszcze niżej reszta moich zdjęć 😉

Booking.com

Wyspa Hvar zdjęcia

Lawendowe cudeńka na Wyspie Hvar
Lawendowe cudeńka które można kupić na Wyspie Hvar
Klasztor Franciszkanów w Hvarze
Klasztor Franciszkanów w Hvarze
Piekielne wyspy
Piekielne wyspy bronią dostępu do portu w Hvarze
Port w Hvarze
Port w Hvarze i wieża kościoła św. Marka
Jeszcze jedna uliczka na wyspie Hvar
Jeszcze jedna uliczka na wyspie Hvar, widać część murów twierdzy
Port w Hvarze
Port w Hvarze
Mieszkanka Hvaru
Hvar i Twierdza Spanjola
Hvar i Twierdza Spanjola