Pieniny: Spływ Dunajcem, przełom Dunajca

Spływ Dunajcem to zdecydowanie najbardziej znana w Polsce i na świecie atrakcja turystyczna Pienin. Sam byłem na spływie wielokrotnie i zawsze chętnie wracam 😉 Jeśli ktoś z Was nie miał jeszcze okazji wypróbować tej atrakcji bądź uważa że koszty nie są warte wrażeń mam nadzieje że ten wpis przekona was by wybrać się na spływ Dunajcem. 🙂

Trzy Korony widok ze spływu Dunajcem

Spływ Przełomem Dunajca

Co takiego jest w spływie przełomem Dunajca że corocznie przyciąga tylu turystów? Mnóstwo rzeczy 😀 Jest to jeden z najpiękniejszych spływów w europie jeśli nie na świecie. 🙂 W czasie około dwóch i pół godziny trwania spływu możemy zobaczyć najpiękniejsze zakątki Pienin. Jest to również ciekawa alternatywa dla ludzi nie przepadających za pieszymi wędrówkami. Dodatkowo daje unikatowe spojrzenie na Pieniny. Dodatkowo flisackie opowieści pozwalają też dowiedzieć się co nieco o historii i folklorze regionu 🙂

Trasa spływu Dunajcem

Mamy do wyboru dwie stacje początkowe spływu. Jedna w Sromowcach Kątach druga w Sromowcach Niżnych. Do tej pory nie płynąłem jeszcze ze Sromowiec Niżnych więc jako odniesienie będę używał pierwszej przystani. 😉 Na początku płyniemy szeroko rozlanym korytem Dunajca. Powolne tempo pozwala na podziwianie rozrzuconych na brzegach miejscowości, pól uprawnych i widoków na szczyty w okolicy. Jeśli spojrzymy za siebie miejscami możemy zobaczyć panoramę Tatr. Cały czas towarzyszy nam również wspaniały widok na masyw Trzech Koron. Tuż przed wpłynięciem między pienińskie skały wapienne po prawej stronie można zobaczyć Słowacki Czerwony Klasztor.

Wakacje wrzesień i październik 2022

Spływ Dunajcem pozwala poczuć prawdziwy majestat Pienin który dużo bardziej czuć z poziomu rzeki niż z okolicznych szlaków. Po wpłynięciu między skały zaczyna się faktyczny przełom Dunajca. Nurt przyspiesza, woda jest głębsza i miejscami występują bystrza. Otaczające nas skały wyglądają malowniczo. Zresztą popatrzcie na zdjęcia, a na żywo wygląda to jeszcze lepiej 😛

Spływ Dunajcem to idealna okazja do poznania pienińskiej fauny

Po drodze mijamy najgłębszy i jednocześnie najwęższy fragment przełomy. Górale nazywają to miejsce „Janosikowy skok” na pamiątkę legendarnego zbójnika który miał w tym miejscu przekroczyć Dunajec. Nie obejdzie się też bez wrzucenia do wody „spryski” czyli drewnianej żerdzi której używają flisacy do odpychania tratwy 😉

Platforma widokowa na Okrąglicy - widok z tratwy flisackiej
Platforma widokowa na Okrąglicy – widok z tratwy flisackiej

Przed końcem spływu mamy jeszcze możliwość zobaczyć szczyt Sokolicy. A kawałek dalej ukazuje się nam budynek schroniska Orlica i przystań w Szczawnicy.

Spływ Dunajcem to nie tylko tratwy :)
Spływ Dunajcem to nie tylko tratwy 🙂

Spływ Dunajcem cennik 2023:

Ceny biletów do Szczawnicy:

rodzaj biletucenyRAZEM
normalny87 zł + 6 zł (karta na Szlak Wodny w PPN) w okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX -31 X ( z wyłączeniem długiego weekendu majowego oraz czerwcowego ).
93 zł + 6 zł (karta na szlak wodny w PPN) w okresie 1 VII – 31 VIII oraz w terminach od 29 IV do 7 V i od 9 VI do 11 VI ( długie weekendy ).
93 zł 
99 zł
ulgowy (dla dzieci do lat dziesięciu w przypadku turystów indywidualnych)62 zł + 3 zł (karta na szlak wodny w PPN) w okresie 1IV -30 VI i 1IX -31 X ( z wyłączeniem długiego weekendu majowego oraz czerwcowego ).
66 zł + 3 zł (karta na szlak wodny w PPN) w okresie 1VII – 31 VIII oraz w terminach od 29 IV do 7 V i od 9 VI do 11 VI ( długie weekendy ).
65 zł 
69 zł

Ceny biletów do Krościenka:

rodzaj biletucenyRAZEM
normalny
107 zł + 6 zł (karta na szlak wodny do PPN) w okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX -31 X ( z wyłączeniem długiego weekendu majowego oraz czerwcowego ).
113 zł + 6 zł (karta na szlak wodny do PPN) w okresie  1 VII – 31 VIII oraz w terminach od 29 IV do 7 V i od 9 VI do 11 VI ( długie weekendy ).

113 zł 
119 zł
ulgowy (dla dzieci do lat dziesięciu w przypadku turystów indywidualnych)72 zł + 3 zł (karta na szlak wodny w PPN) w okresie 1 IV – 30 VI i 1 IX -31 X ( z wyłączeniem długiego weekendu majowego oraz czerwcowego ).

76 zł + 3 zł (karta na szlak wodny do PPN) w okresie  1 VII – 31 VIII oraz w terminach od 29 IV do 7 V i od 9 VI do 11 VI ( długie weekendy ).

75 zł 
79 zł

Godziny otwarcia:

Kasy spływu czynne są w sezonie:
kwiecień: 9.00-16.00
maj – czerwiec: 8.30-17.00
lipiec – sierpień 8.00-17.00
wrzesień: 8.30-16.00
październik: 9.00-15.00

Spływ Dunajcem flisacy słowaccy

Jak dostać się na spływ Dunajcem?

Na spływ możemy wybrać się samodzielnie lub korzystając z pomocy biur turystycznych w Szczawnicy. Jak wiecie nie przepadam za zorganizowanymi wycieczkami, jestem raczej typem solisty. Jednak wypad na spływ Dunajcem z biurem niesie za sobą kilka dużych plusów. 🙂

  • Nie musimy stać w kolejce. Bilety kupi i odbierze organizator, a w szczycie sezonu kolejka może być spora 🙂
  • Nie musimy szukać transportu do Sromowców, o ustalonej godzinie wsiadamy w busa i tyle nas interesuje ;P
  • Cena jest praktycznie identyczna jak w kasie spływu, biura liczą zazwyczaj tylko za dojazd około 10-15zł od osoby.

Osobiście uważam że z biurem jest po prostu wygodniej ;P Ale jeśli chcecie dostać się tam na własną rękę to z przystani w Szczawnicy kursują busy 😉 Można tu też zostawić samochód i przejechać na początek spływu busem lub na odwrót. Zaparkować przy przystani w Sromowcach a wrócić busem. Tak więc jak widzicie komunikacja działa i możecie spokojnie wybierać się na spływ 😉

Spływ Dunajcem historia

Spływ Dunajcem jest główną atrakcją turystyczną Pienin już od ponad 200 lat. Prekursorem spływu jako formy spędzania wolnego czasu był słynny w Szczawnicy Józef Szalay. To właśnie on organizował słynne wydarzenia towarzyskie na Dunajcu. Podczas nich tratwy spływały w grupach. W pierwszej łodzi wpływał właśnie Józef Szalay, w łodzi umieszczano moździerze którymi strzelano na wiwat. W czasie spływu śpiewano różne, głównie patriotyczne pieśni. A turystów w Szczawnicy witała góralska kapela.

Związek Flisaków Pienińskich

Na początku flisacy zdobywali klientów na własną rękę. 🙂 Przez to zdarzały się kłótnie i niezdrowa konkurencja. Dlatego w roku 1934 powołano Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Stowarzyszenie zajęło się szkoleniem nowych flisaków i organizacją spływów. Początkowo spływy odbywały się z Niedzicy, Czorsztyna, Sromowiec Niżnych i Czerwonego Klasztoru.

Podsumowanie

Mam nadzieje że ten wpis zachęci kogoś do wybrania się na spływ Przełomem Dunajca. Jak pisał Kazimierz Sosnowski w swoim przewodniku na temat przełomów różnych rzek.

Powodem krajobrazowego pierwszeństwa Pienin jest to, że gdy w powyższych przełomach wszelkie piekności rozrzcone są na wielkich przestrzeniach, to w nich koncentrują się na przestrzeni małej i przez to dają niewyczerpaną różnorodność widoków”

Kazimierz Sosnowski

I ja się z panem Kazimierzem całkowicie zgadzam 🙂 A i was zachęcam do skorzystania z tej atrakcji i podziwiania Pienin z poziomu Dunajca 🙂

Spływ Dunajcem - przystań w Szczawnicy
Przystań w Szczawnicy