Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek w Niedzicy ( Zamek Dunajec )

Zamek Dunajec w Niedzicy zwany również Zamkiem Niedzica. Położony jest w miejscowości Niedzica, na południowym brzegu zalewu Czorsztyńskiego. Jeśli tylko jesteście w okolicy Pienin to serdecznie zapraszam was do odwiedzenia Zamku Dunajec. 🙂 Możemy zobaczyć tutaj ekspozycje na temat historii zamku jak również kolekcje zabytkowych wozów i bryczek. Tak więc zapraszam na relacje z mojej wizyty na zamku.

Zamek w Niedzicy
Dziedziniec zamku Dunajec

Najważniejsze informacje o Zamku w Niedzicy:

Zamek w Niedzicy w sezonie letnim (1 maja-30 września):
muzeum czynne codziennie 9:00 – 18:30 (zwiedzanie zamku i wozowni w cenie jednego biletu, na zwiedzanie spichlerza należy nabyć osobny bilet).

Godziny otwarcia Zamku w Niedzicy poza sezonem (1 października-30 kwietnia) muzeum czynne codziennie oprócz poniedziałków i świąt, w godzinach 9:00 – 15:30 (zwiedzanie Zamku i Wozowni w cenie jednego biletu).

Wakacje wrzesień i październik 2022

Spichlerz można zwiedzać tylko w sezonie letnim czyli od 1 maja do 30 września.

Dziedziniec zamku w Niedzicy

Cennik zwiedzania Zamku w Niedzicy (aktualny cennik 2019 r.):

bilet normalny na zwiedzanie Zamku i Wozowni – 19 zł
bilet ulgowy na zwiedzanie Zamku i Wozowni – 14 zł
Cena biletu do spichlerza – czynnego w sezonie letnim (1maja-30 września) – 5 zł

Zamek w Niedzicy parking

W najbliższej okolicy zamku mamy kilka parkingów, dodatkowo na terenie samego zamku też jest spory parking. Jednak na parkingu zamkowym miejsca w sezonie nie uświadczymy chyba że wcześnie rano. Koszt parkowania pod zamkiem to 10zł za cały dzień.
Kolejnym parking w okolicy jest przy przystani około 200 metrów od zamku. Koszt parkowania to 7zł za cały dzień.
Około 300 metrów od zamku jest kolejny parking przy karczmie Zadyma, jest on darmowy o ile zjemy coś w karczmie 😉
Kolejny parking jest przy zaporze Czorsztyńskiej, do zamku mamy stąd do pokonania kilka schodów. Cena to 4 zł za pierwszą godzinę i po 3 zł za każdą następną.

Korytarze w zamku Niedzica

Zwiedzanie Zamku w Niedzicy

Zwiedzanie zamku najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Byłem tam już kilka razy i o ile wejdziemy równo z otwarciem zamku to super, jeśli nam się to nie uda to czeka nas przeciskanie się między ludźmi. Niestety jak to w zamkach bywa jest dosyć ciasno, szczególnie biorąc pod uwagę ogromną popularność Zamku w Niedzicy.

Zamek Niedzica kolekcja narzędzi tortur ;)
Zamek Niedzica wnętrze kaplicy

Na trasie zwiedzania, czeka nas kilka komnat z eksponatami. Niestety nie wszystkie eksponaty są podpisane wiec o ile w komnacie nie ma pracownika muzeum którego możemy zapytać o dany eksponat, nie zaspokoimy naszej ciekawości. ;(

Zamek Niedzica sala rycerska

W zamku zobaczymy między innymi kolekcję monet, herby i chorągwie właścicieli zamku czy przykłady aranżacji komnat z czasów średniowiecznych Możemy również wyjść na taras widokowy z którego rozciąga się widok na Zamek w Czorsztynie i zaporę.

Zamek Niedzica herby
Zamek Niedzica eksponaty

Zamek Niedzica historia

Zamek Niedzica został wybudowany najprawdopodobniej w latach 1320-1325. Początkowo służył jako strażnica na granicy Polsko Węgierskiej. Został ufundowany przez Jana Berzeviczego lub jego brata Rykolfa, a od rzeki płynącej u podnóża zamku był również zwany Zamkiem Dunajec.

Widok na Zamek Czrosztyn z tarasu widokowego na zamku Niedzica

Jedną z najstarszych części zamku jest gotycki Zamek Górny, należy do niego najwyższa wieża zamkowa. Na przestrzeni lat zamek był kilkukrotnie rozbudowywany. W roku 1470 zamek przeszedł w posiadanie żupana spiskiego Emeryka Zapoly który przejął go po śmierci ostatniego przedstawiciela roku Berzeviczych Jana Schwarza. To właśnie on znacznie powiększył zamek dobudowując zewnętrzne mury obronne i baszty.

Zamek Niedzica widziany z Czorsztyna

Pod koniec XVI w zamek przebudowano po raz kolejny, nadający mu bardziej renesansowy charakter. Obecny kształt zamku zawdzięczamy rodowi Salomonów, którzy odziedziczyli zamek i odbudowali go po pożarze który zniszczył zamek w XIX w.

Po zmianie granic w 1920 roku, Zamek Niedzica znalazł się w granicach Polski. A w 1945 na skutek reformy rolnej zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Po przejęciu warowni przez Skarb Państwa, zamkiem opiekowało się Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Zamek Niedzica widziany z Czorsztyna z Tatrami w tle

Zamek w Niedzicy i skarb Inków

Z zamkiem w Niedzicy jest związana niesamowita historia. Dotyczy ona właśnie Inków i ich powstania przeciwko Hiszpanom w XVIII w.
Sebastian Berzeviczy, jeden z członków rodu który wybudował Zamek w Niedzicy, wyjechał do Ameryki Południowej i tam poślubił Indiankę ze szlachetnego rodu. Z ich związku urodziła się córka, która następnie poślubiła Tupaca Amaru, bratanka przywódcy Inkaskiego powstania i pretendenta do tronu Inków. W związku z klęską powstania, Tupac Amaru w raz z żoną i teściami uciekli do Europy zabierając ze sobą skarb.

Zamek Niedzica i Zamek Czorsztyn

Po wielu latach w 1946 na zamku pojawił się tajemniczy spadkobierca Inków, Andrzej Benesz z Bochni. Według informacji znajdujących się w dokumentach, Andrzej Benesz, w obecności świadków wyciągnął ze schowka (znajdującego pod progiem zamku) ołowianą rurę. Znajdował się w niej bardzo zagadkowy dokument. Dokument ten napisany był w
„Quipu” inkaskim piśmie węzełkowym. Testament według przypuszczeń miał zawierać informację na temat skarbów Inków. Próbę odczytania pisma quipu podjął się prawnuk Antonia, Andrzej Benasz. Późniejsze losy quipu, jak również domniemanego skarbu Inków pozostają do dziś zagadką.

Wieżę zamku w Niedzicy

Dziękuje za uwagę 😀 Jeśli uważasz że ten wpis jest ciekawy będę wdzięczny za udostępnienie i komentarze 🙂 Przypominam również że dzięki mojemu kontu na Patronite możecie wesprzeć mojego rozwój tego bloga 🙂

Zamek w Niedzicy z Tatrami w tle