Zamek Arundel

Zamek Arundel, znajduje się w południowej części hrabstwa West Sussex, około 90km na południe od Londynu. Właśnie z powodu położenia Arundel już w roku 1067 powstał tutaj jeden z pierwszych zamków na terenie Anglii.

Ufundowany przez Rogera de Montgomerie, który otrzymał te ziemie od Wiliama Zdobywcy za swoją wierną służbę. Pomimo licznych przebudów na przestrzeni lat, zamek Arundel zachował średniowieczną bryłę i wspaniale komponuje się z innymi okolicznymi budynkami. Dzięki temu turysta wchodzący do miasta ma wrażenie że odbył podróż w czasie. 

Zamek Arundel widziany od strony dworca kolejowego i wjazdu do miasta
Tak Zamek Arundel wita turystów odwiedzających miasto 😉 
Zamek Arundel widziany z mostu na rzece Arun
Nawet samochody zaparkowane w każdym wolnym miejscu nie przeszkadzają nam podziwiać zamku 😉 

Zamek Arundel to również jeden z pierwszych zamków który otworzył się na turystów. Korzystając z XIX wiecznej mody na wszystko co związane z przeszłością, ówczesny właściciel zamku Charles Howard, udostępnił zamek zwiedzającym. 

Wakacje wrzesień i październik 2022
Zamek Arundel główna brama
Wejście na teren zamku Arundel

Zamek Arundel zwiedzanie

Warto pamiętać że Zamek i ogrody są otwarte dla zwiedzających od drugiego kwietnia do trzeciego listopada. Ceny biletów wstępu na Zamek Arundel i do ogrodów zaczynają się od 13 funtów a kończą na 22 funtach za osobę. W tabeli poniżej rozpisałem co możemy zwiedzić w ramach danego biletu 😉 

Zamek Arundel bilety

Gold PLUSGoldSilverBronze
Dorosły£22.00£20.00£15.00£13.00
Seniorzy i uczniowie£19.50£17.50£15.00£13.00
Dzieci do 16 lat£11.00£11.00£11.00£11.00
Rodzinny – 2 dorosłych + 3 dzieci£55.00£51.00
    
Sypialnie zamkoweTak
Komnaty zamku głównegoTakTak
Gród zamkowyTakTakTak
Kaplica FitzalanTakTakTakTak
Ogrody zamkoweTakTakTakTak

Ogrody Zamku Arundel

Całkowicie zaskoczyło mnie to jakie wrażenie zrobiły na mnie zamkowe ogrody w Arundel. Nigdy wcześniej nie miałem okazji zobaczyć tak dobrze utrzymanych i jednocześnie oddających klimat ogrodów. Przechadzając się wokół zamku możemy przenieść się w czasie i poczuć przenikającą to miejsce historie. Naprawdę ciężko mi to opisać, ale mam nadzieje że zdjęcia oddadzą chociaż po części charakter ogrodów Arundel.

Zamek Arundel
Zamek Arundel widziany z ogrodów przy Kaplicy Fiztalana
Zamek Arundel robi ogromne wrażenie :)
Zamek Arundel robi ogromne wrażenie 🙂

Część ogrodów składa się z niewielkich obszarów ogrodzonych żywopłotem i połączonych ze sobą ścieżkami. Dzięki czemu są idealnym miejscem by usiąść i odpocząć w trakcie zwiedzania. Szczególnie, że możemy w nich znaleźć ciszę i spokój pozwalające w pełni cieszyć się tym jakże urokliwym miejscem. W tej części Ogrodów Zamku Arundel możemy też zobaczyć miejscową katedrę, która moim zdaniem robi naprawdę wielkie wrażenie.

Ogrody zamku Arundel
Fontanna w Ogrodach Zamku Arundel
Fontanna w zamkowych ogrodach
Katedra w Arundel widziana z zamkowych ogrodów
Katedra w Arundel widziana z zamkowych ogrodów

Kaplica Fitzalan

Ufundowana przez dziesiątego Księcia Norfolk, kaplica Fitzalan jest jednym z najciekawszych miejsc w zamku Arundel. Jest to jedyna z nielicznych kaplic w Angli z której korzystają zarówno Katolicy jak i Anglikanie. Część Anglikańska kaplicy należy do Kościoła pw. Świętego Mikołaja a część Katolicka stanowi obecnie prywatne mauzoleum książąt Norfolk. Tą część można zwiedzać wejściem z terenu ogrodów zamkowych.

Kaplica Fitzalan
Wnętrze Kaplicy Fitzalan

Zamek Arundel komnaty

Po zwiedzeniu ogrodów i kaplicy przyszła pora na właściwą cześć zamku. Niestety, jak w większości obiektów muzealnych tak i w Arundel nie można robić zdjęć wewnątrz. Przypomina o tym gentlemen sprawdzający bilety przy wejściu, jednocześnie pilnując żeby wszystkie aparaty i kamery znalazły się w plecakach. Dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się co dokładnie znajduje się wewnątrz zamku, musicie to zrobić osobiści 🙂

Ze swojej strony powiem tylko że warto. Wystawy i eksponaty biją na głowę większość zamków które w życiu widziałem. Każdy element jest opisany dzięki czemu możemy we własnym tempie zwiedzać zamek i skupić się na tym co podoba nam się najbardziej, zamiast biec za przewodnikiem próbującym wyrobić normę 😛

Moim zdaniem szczególną uwagę można poświęcić kolekcji obrazów między innymi portretów władców i właścicieli zamku. Wrażenie robią też komnaty w stylu epoki dzięki którym można zobaczyć w jakich warunkach żyli mieszkańcy zamku.

Zamek Arundel gród

Z Kasztelu, najstarszej części zamku Arundel rozciąga się wspaniały widok na miasteczko i całą okolice 🙂 A poniżej jeszcze klika zdjęć głównie z murów zamkowych i Kasztelu. Dziękuje za uwagę i polecam wizytę w Arundel każdemu kto będzie w okolicy, według mnie naprawdę warto! A miłośników zamków zapraszam do relacji z innych ciekawych obiektów 😉

Brama zamku Arundel
Brama Zamkowa i wejście dla turystów
Kasztel, najstarsza część zamku Arundel
Dziedziniec zamku Arundel
Widok na dziedziniec z okienka na wieży 😉
Kaplica Fitzalan i katedra Arundel widziana z zamkowych murów
Kaplica Fitzalan i katedra Arundel widziana z zamkowych murów
Miasteczko Arundel
Miasteczko Arundel