Wyspa Hvar to jedno z najpiękniejszych miejsc w jakich byłem. I nie jest to tylko moja opinia 😉 Hvar został uznany za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. A takie wyróżnienie już o czymś świadczy 😉 Od powrotu z Chorwacji, gdzieś z tyłu głowy przewija się myśl żeby rzucić wszystko i przenieść się na Hvar. Ciężko mi powiedzieć dlaczego. Chociaż fakt że wyspa Hvar oferuje wszystko to co w życiu kocham. Mamy tu wiele zabytków sięgających czasów greckiego osadnictwa, mamy twierdzę ze wspaniałym widokiem na morze i okoliczne wyspy. Znajdziemy tutaj także wiele szlaków do pieszych wędrówek. W centrum wyspy znajdują się pola lawendy i winnice. A dzięki temu że to wyspa praktycznie w każdym miejscu czuje się to rześkie morskie powietrze które uwielbiam.
Spis treści:
Jak dojechać na Wyspę Hvar?
Z tego co mi wiadomo na Hvar najłatwiej dostać się ze Splitu. I to niezależnie od tego czy podróżujecie samochodem, pociągiem czy autokarem. Właśnie ze Splitu kursuje najwięcej promów na wyspę Hvar. Mamy prom samochodowy który kursuje codziennie na trasie Split – Stari Grad (miejscowość na wyspie Hvar). Jeśli nie mamy samochodu możemy wybrać katamaran na trasie Split – Jelsa lub Split – miasto Hvar. Ja wybrałem opcje Split – Hvar, ponieważ zależało mi w głównej mierze na zwiedzeniu tego miasta i twierdzy 😉 Zatrzymują się tutaj też statki z Rijeki i Dubrownika.
Zwiedzanie Miasta Hvar
Zwiedzanie Hvaru rozpoczynamy na placu św. Szczepana, czyli rynku, tuż przy porcie. Przy placu znajduje się Katedra również pod wezwaniem św. Szczepana, patrona miasta i wyspy Hvar. Niestety katedra jest otwarta tylko przez nabożeństwami więc nie dane mi było jej zwiedzić 🙁
Z prawej strony placu ( patrz zdjęcie powyżej ) znajduje się budynek Arsenału. Budynek służył początkowo jako magazyn zaopatrzenia dla statków. W roku 1612 na mocy traktatu pokojowego jaki zawarli powstańcy z wyspy Hvar z arystokracją powstał tutaj pierwszy w europie teatr publiczny. Na cześć tego wydarzenia umieszczono napis ANNO PACIS SECUNDO MDCXII – „drugi rok pokoju 1612”.
Kolejnym celem zwiedzania jest Twierdza Španjola. Żeby do niej dojść należy od Katedry św. Szczepana skręcić w lewo. Tam malowniczymi uliczkami pniemy się w górę aż dojdziemy do murów twierdzy i znajdujących się za nimi ogrodów. Następnie krętą ścieżką wchodzimi do fortecy, gdzie oprócz zwiedzania możemy przyciąść w kawiarni i podziwiać widok na Hvar.
Twierdza Španjola (Fortica)
Górująca nad Hvarem Twierdza Španjola to chyba najlepszy punkt widokowy na miasto i okoliczne tereny. Twierdza została wybudowana w XIII lub XIV wieku zależnie w którym źródle sprawdzimy 🙂 W latach późniejszych była kilkukrotnie rozbudowywana przez Austriaków i Hiszpanów. Celem twierdzy była obrona mieszkańców przed najazdami, głównie tureckimi. W twierdzy znajduje się obecnie kawiarnia, możemy w niej również zobaczyć kolekcje amfor jak i innych przedmiotów począwszy od starożytnych.
Wyspa Hvar i spacer wśród starej zabudowy
Wyspa Hvar urzeknie wszystkich miłośników spacerów klimatycznymi uliczkami i starożytną zabudową. Spacerując ulicami miasta ma się wrażenie podróży w czasie. W dzień nie ma tu typowego dla dużych miast zgiełku, ludzie żyją spokojnie korzystając z uroków śródziemnomorskiej wyspy. Wyspę Hvar, można zobaczyć też w ramach wycieczki z ITAKĄ.
Kościół św. Marka w Hvarze
Już w porcie łatwo zauważyć wieże kościoła św. Marka. Niestety jest zniszczony podczas jednego z najazdów tureckich na wyspę. Obecnie należy on do klasztoru Dominikanów a w budynku znajduje się muzeum archeologiczne.
Niestety, nie miałem okazji zwiedzić pozostałeś części wyspy. Mam jednak nadzieje że uda mi się to nadrobić i wtedy będę mógł wam pokazać więcej ciekawych zdjęć z wyspy Hvar 🙂
Z tego co udało mi się podpatrzeć na innych blogach to naprawdę warto zapuścić się w głąb wyspy. Zobaczyć pola lawendy w okolicach Brusje czy zabudowę w mniejszych miejscowościach. Sądząc po zdjęciach jest co oglądać. Więc gdybyście planowali wizytę na Hvarze to poniżej kilka promocji z booking.com 🙂 a jeszcze niżej reszta moich zdjęć 😉
Booking.com