Zamek Królewski w Dobczycach położony jest na szczycie wzgórza nad rzeką Rabą. W Dobczycach podobnie jak w Niedzicy zapora i powstały dzięki niej zalew znacząco zmieniły wygląd okolicy. Teraz wydaje się że zamek leży tuż nad wodą podczas gdy w czasach świetności górował nad okolicą.
Do zamku możemy dojść z centrum Dobczyc ul. Kazimierza Wielkiego lub od strony zapory szlakiem żółtym z ul. Podgórskiej. Zmotoryzowanym polecam wariant drugi, przy ul. Podgórskiej jest sporo miejsc parkingowych. Podejście szlakiem żółtym jest dość strome, ale wiedzie w większości po wygodnych schodach wiec nie powinno być problemu z podejściem do zamku od tej strony.
Idąc szlakiem żółtym od parkingu przy stadionie mamy do pokonania kilkadziesiąt schodów po czym naszym oczom ukaże się zamek w całej swej okazałości 😉
Zamek w Dobczycach cennik
Po wdrapaniu się na wzgórze zamkowe nie zostaje nam nic innego jak tylko przejść przez bramę zamku w Dobczycach i zacząć zwiedzać 😉 Bilety do zamku możemy nabyć w kasie po lewej stronie od wejścia.
Bilet normalny to koszt 7zł, ulgowy 5zł a rodzinny 15zł. Tak więc niedrogo biorąc pod uwagę ceny w innych tego typu obiektach. W cenie biletu otrzymujemy również wejściówkę do pobliskiego skansenu.
Zamek otwarty jest w sezonie od kwietnia do października.
Godziny otwarcia:
- kwiecień 10.00-16.00 (wtorek-piątek), 10.00-18.00 (sobota-niedziela)
- maj-wrzesień 10.00 – 18.00 ( wtorek – niedziela )
- październik 10.00 – 16.00 ( wtorek – piątek ), 10.00-17.00 ( sobota – niedziela )
Dokładne godziny otwarcia zamku i ogłoszenia można sprawdzić na stronię Muzeum Regionalnego w Dobczycach
Zamek w Dobczycach Zwiedzanie
Po wyjściu z kasy od razu po prawej mamy taras widokowy, niestety w remoncie ( maj 2019 ) przez co nie da się wejść na platformę widokową. Efekt? Taras widokowy z którego niewiele widać 😉 No ale nie narzekam za bardzo. Idąc dalej wchodzimy na dziedziniec, mamy tutaj jak w każdej atrakcji turystycznej dyby i klatkę przy których można zrobić sobie zdjęcie 😛 Mamy tu też ciekawy widok na koronę zapory.
W zamku znajduje się kilka komnat, w każdej znajduje się kilka ciekawych eksponatów. Tutaj jeszcze raz ukłon w stronę PTTK za to że pomimo tego że na zamku jest co zobaczyć cena biletu nie zabija 🙂
Na zamku możemy zobaczyć miedzy innymi zastawy i różne elementy wyposażenia, zarówno porcelanowe jak i metalowe. Mamy też fragmenty wyposażenia zamku odkopane w okolicy miedzy innymi pieców kaflowych używanych na zamku czy ornamentów ściennych.
Kaplica zamkowa powstała dopiero w XVII wieku i znajduje się w miejscu dawnej bramy wjazdowej do zamku. Brama została przeniesiona na północno-wschodnią ścianę zamku.
Na spokojne obejrzenie wszystkich eksponatów w zamku potrzebowałem około 40 minut. Planują wycieczkę do Dobczyc liczcie się z tym że może was zejść dłużej bo podczas mojej wizyty co najmniej dwie komnaty były zamknięte 🙂
Po zwiedzeniu zamku warto podejść do skansenu, odwiedzić zabytkowy kościół około 100 metrów od zamku i fragment murów miejskich z basztą.
Historia Zameku w Dobczycach
Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z roku 1362 jednak nawet wcześniej miejsce to było ufortyfikowane. Wiemy to dzięki temu że w 1311 roku Król Władysław Łokietek wydał w Dobczycach dokumenty pozbawiające dóbr mieszczan krakowskich biorących udział w buncie wójta Alberta.
W 1398 roku w zamku przebywał Władysław Jagiełło, co zostało upamiętnione herbem Jagiellonów.
Aż do końcówki XVI wieku zamek pełnił funkcję twierdzy, dopiero w 1585 król Stefan Batory przekazał zamek rodzinie Lubomirskich którzy byli również właścicielami zamku w Wiśniczu. Rozpoczęło to okres świetności zamku, nowi właściciele przebudowali zamek w stylu renesansowym.
W 1655 zamek został najechany przez szwedów, jednak nie ucierpiał tak bardzo jak inne Polskie zamki. Podczas ponownego najazdu szwedów w 1702 roku Dobczyce zostały praktycznie zniszczone. Na samym zamku zamieszkiwali jeszcze starości lanckorońscy. Aż do całkowitego opuszczenia zamku w 1782 roku.
W XIX wieku mury zamkowe rozebrano. Kamienie z zamku wykorzystano do budowy pobliskiego kościoła i domów w Dobczycach. Dopiero w 1900 roku ruiny zamku objęto ochroną a w 1960 roku odgruzowano. Szczególne zasługi dla zamku miał miejscowy nauczyciel Władysław Kowalski, który został później kustoszem zamkowego muzeum. Za swoje zasługi został on patronem muzeum zamkowego.